TOP vs. FLOP
Šećer
Unos namirnica bogatih rafiniranim šećerima može povećati rizik od kroničnih upala, pa tako i podložnost respiratornim infekcijama.
Većim unosom šećera u krvi se povećava razina upalnih markera poput C-reaktivnog proteina, oštećuju se zdrave stanice i narušava se funkcionalnost imunološkog sustava. Šećer potiče i stvaranje slobodnih masnih kiselina u jetri, čijom razgradnjom nastaju spojevi koji povećavaju upalu.
Kronična upala u tijelu može potaknuti brojna stanja i bolesti poput dijabetesa, stalnog umora, probavnih tegoba, debljine, depresije, demencije te čestih infekcija pa je od iznimne važnosti smanjiti konzumaciju jednostavnih šećera i proizvoda koji ga sadrže.
Vitamin C
Specifičan i brz odgovor tijela na različite antigene štiti nas od negativnog djelovanja raznih patogena, a dobro uravnotežena prehrana osigurat će dovoljno vitamina C, koji potiče aktivnost leukocita i povećava razine interferona te nas štiti od oksidativnog stresa, pomaže oporavak i smanjuje intenzitet raznih respiratornih i drugih infekcija poput prehlade i gripe.
Fermentirani proizvodi
Preporuka je i unos probiotičkih pripravaka za odrasle i djecu, koji štite gastrointestinalni sustav unutar kojeg se nalazi velik dio imunološkog sustava. Konzumacija fermentiranih mliječnih proizvoda obogaćenih probiotičkim kulturama, posebice sojevima laktobacila i bifidobakterija te prebioticima pomoći će u jačanju imunološkog sustava.
Biljni čajevi
U borbi protiv raznih respiratornih infekcija dobrodošli su i biljni čajevi poput čaja ljekovite kadulje, majčine dušice, sljeza, ehinaceje, kao i dodatak meda, propolisa i matične mliječi koji jačaju naš imunitet.Uz zdravu prehranu ponekad trebamo i kvalitetne dodatke prehrani prilagođene dobi, spolu i zdravstvenom stanju kako bi maksimalno čuvali zdravlje.