Endocrine Society, najveća međunarodna skupina znanstvenika i liječnika koji se bave endokrinologijom, krajem 2020. godine objavila je analizu niza internacionalnih studija koje su se bavile utjecajem endokrinih disruptora, kemikalija koje ometaju pravilan rad endokrinog sustava, a koje se nalaze i u plastici, na ljudsko zdravlje.
Endokrini disruptori mogu uzrokovati karcinom, dijabetes, reproduktivne poremećaje te neurološka oštećenja kod djece u razvoju. Izvještaj iznosi niz dokaza koji govore u prilog izravnoj uzročno-posljedičnoj vezi između toksičnih aditiva iz plastike i specifičnih zdravstvenih poteškoća vezanih uz endokrini sustav.
Konzervativne procjene ukazuju na to da postoji više od tisuću kemikalija s kojima se svakodnevno susrećemo, a koje su endokrini disruptori. Neki su od najpoznatijih endokrinih disruptora koji se raspadom plastike ispuštaju u okoliš bisfenol A (BPA) i srodne kemikalije, ftalati, kemikalije koje usporavaju gorenje, dioksini, UV stabilizatori te otrovni metali poput kadmija i olova. Plastika koja sadrži ove endokrine disruptore uvelike se upotrebljava u proizvodnji ambalaže, građevini, proizvodnji i pakiranju hrane, dječjih igračaka, kućne elektronike, kozmetike…
Endokrini disruptori, zaključeno je u izvještaju, ne predstavljaju samo globalni problem današnjice, već i budućih generacija jer mogu utjecati na razvoj ploda. S obzirom na trenutačnu akceleraciju proizvodnje plastike – predviđa se porast od 30% do 36% do 2026. godine. Imperativ je nastaviti s naporima za smanjivanje i eliminaciju svih potencijalno opasnih kemikalija iz plastike, smatra više od 18 tisuća znanstvenika iz 122 države, okupljenih u ovom uglednom društvu.