Nedavno objavljeno eksperimentalno istraživanje nudi dio odgovora na pitanje koje često postavljamo: pad temperature na sluznici nosa od svega 5˚C može uništiti gotovo 50% od milijuna staničnih tvorevina u nosu koje se bore protiv virusa i bakterija. Te se stanične tvorevine, posebno dizajnirane upravo za borbu protiv virusa i bakterija, zovu izvanstanične vezikule i zadatak im je “namamiti” patogene koji se onda zalijepe za njih umjesto za zdrave stanice nosnog epitela. Tako zarobljeni u izvanstaničnim vezikulama, virusi i bakterije zajedno s njima izlaze iz sustava kihanjem ili iskašljavanjem, putem sluzi – tako i ne dobiju priliku doći do svog odredišta i tamo se razmnožavati i uzrokovati infekciju.
Međutim, virusi i bakterije nisu jedini koji onemogućavaju nosu i nosnoj sluzi da učinkovito brane organizam od infekcija. Istraživanja pokazuju da iritacija nosa i sinusa, uzrokovana izravnim kontaktom nosne sluznice i onečišćivača iz zraka, uzrokuje upalu, edem, otekline i začepljenje sinusa te tako otežava posao imunitetu nosa, što je posebno važno zimi, kada su zbog pojave zimskog smoga, koncentracije onečišćivača u zraku – kemijskih spojeva, ozona, prašine i mikroplastike – više nego inače.
Upravo je zato jačanje svijesti o važnosti brige za zdravlje sluznice nosa ove sezone iznimno važno, pogotovo u trenutku kada vlada tridemija COVID-19, gripe i RSV-a, uz veću pojavnost invazivnih streptokoknih infekcija. Zato usvajanje jednostavnih higijenskih navika kao što su pranje ruku i ispiranje nosa, kao i pravilna prehrana i fizička aktivnost, igraju veliku ulogu u prevenciji respiratornih infekcija, ali i svih ostalih bolesti te poboljšavaju kvalitetu života.
Za X-Lab – expert research hub JGL-a – najnovija saznanja analizira izv. prof. prim. dr. sc. Željka Roje, specijalistica otorinolaringologije s dugogodišnjim iskustvom, izvanredni profesor na Katedri za otorinolaringologiju na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu i vlasnica privatne otorinolaringološke ordinacije u Splitu.