Zašto su nos i nosna sluznica ključni u zaštiti od respiratornih bolesti? Kako ovaj sustav funkcionira u detalje?
Nos i nosna sluznica su početak ili “ulazna vrata” gornjeg dišnog sustava koji se osim nosa sastoji još i od ždrijela, usta i dušnika. Donji dio dišnog sustava čine bronhi i pluća preko kojih u konačnici dišemo. Tijekom disanja, u naše tijelo osim zraka ulaze i brojni mikroorganizmi što nos čini prirodnom barijerom između našeg organizma i zraka koji nas okružuje. Nos je građen od brojnih pregrada i hodnika kroz koje prolazi zrak i tako se zagrijava, a nosna sluznica osim što ovlažuje i čisti udahnuti zrak, sprečava da se mikroorganizmi razmnože u nosu te da se tako zarazimo njima. Za normalno disanje i zdravlje dišnih puteva važna je prohodnost nosa kao i optimalno stanje sluznice. Oboje može biti narušeno raznim upalama koje uzrokuju mikroorganizmi te kada udišemo jako hladan ili suh zrak. Narušena struktura nosna sluznice omogućuje mikroorganizmima da u nju prodru te se tako lakše i zarazimo raznim virusima i bakterijama koje nas okružuju. Takva zaraza se može zadržati u samom nosu ili proširiti na donji dišni sustav, a tada govorimo najčešće o bronhitisu ili upali pluća.
Zašto je disanje kroz nos puno zdravije od disanja kroz usta i kako ono poboljšava funkciju našeg tijela? Zašto je važno disati kroz nos čak i kada imamo gripu ili prehladu?
Disanjem kroz nos se, osim zagrijavanja i ovlaživanja zraka, sprečava unos mikroorganizama i nečistoća u donje dijelove dišnog sustava. Na taj se način, zahvaljujući “nosnoj barijeri”, potencijalna infekcija zadrži samo u nosu bez da se proširi na bronhe i pluća i tamo razvije u težu infekciju. Disanje kroz usta nije pravilno disanje i dodatno isušuje sluznicu dišnog sustava i narušava mu integritet te ga čini osjetljivijim na vanjske utjecaje. Čak i ako imamo respiratornu infekciju, važno je nastaviti disati na nos i držati ga prohodnim jer on i dalje zadržava svoju funkciju.
Kako mikroorganizmi dolaze u naša pluća i na što sve trebamo paziti da bismo ih zaštitili?
Mikroorganizmi u pluća dolaze preko gornjeg dišnog sustava. Prvo kroz nos, usta i ždrijelo dolaze do dušnika, zatim do bronha i na kraju do samih pluća preko kojih se odvija disanje. Kada se mikroorganizmi počnu razmnožavati u sluznici bronha i pluća tada govorimo o bronhitisu – upali bronha ili o upali pluća – pneumoniji. One se, ovisno o težini bolesti, liječe pod nadzorom liječnika, a ponekad i u bolnici. Da bismo spriječili ulazak mikroorganizama u pluća, važno je držati se općih uputa vezanih uz zdravlje koje podrazumijevaju zdravu prehranu, fizičku aktivnost, redovno cijepljenje protiv gripe, Covida-19 i pneumokoka, redovito uzimanje lijekova kod kroničnih bolesnika, izbjegavanje pušenja – čak i pasivnog, izbjegavanje zatvorenih prostorija s puno ljudi, nošenje maske kada je to potrebno te izbjegavanje udisanja jako hladnog ili zagađenog zraka. Također, važno je održavati redovnu higijenu nosa i dišnog sustava da bi nosna sluznica ostala zdrava i tako nas štitila od vanjskih utjecaja.
Kako higijena nosa pomaže kod respiratornih bolesti i kako pravilno čistiti nos?
Kako je nos “prva crta obrane” od respiratornih infekcija treba ga održavati čistim, redovito ga ispuhivati, a dobro je i koristiti izotoničnu morsku vodu za održavanje sluznice čistom. Ukoliko kontinuirano ispiremo nosnu sluznicu izotoničnom morskom vodom, ona će se lakše nositi s izazovima iz okoline te ćemo tako spriječiti ulaz virusa i bakterija u nos, kao i dalje širenje infekcije kroz dišni sustav.
Koja je uloga morske vode u borbi protiv respiratornih bolesti?
Morska voda bogata je solima i oligoelementima. Sol veže vodu iz natečene sluznice i tako olakšava prohodnost nosa i disanje kroz nos. Natrij iz morske vode otapa sluz iz nosa i olakšava njeno izbacivanje. Morska sol ima i antialergijsko djelovanje te blagi antiseptički i antibakterijski učinak radi iona kalcija i magnezija koji se nalaze njoji. Smanjuje osjetljivost, obnavlja sluznicu i uspostavlja elektrolitsku ravnotežu u epitelnim stanicama sluznice i na taj način je vraća u optimalno stanje, neophodno za ispravno obavljanje njezine funkcije.
Kako održavati nos, sinuse i pluća zdravima?
Za zdravlje nosa, dišnog sustava i pluća treba održavati nos čistim i prohodnim, redovito se cijepiti u doba multidemije – protiv Covida-19, gripe i pneumokoka, izbjegavati zatvorene prostorije i mjesta sa puno ljudi i nositi zaštitne maske kada je to moguće.