Što je to trudnički rinitis?
Rinitis je pojam koji jednostavno znači upalu nosne sluznice koja se odlikuje stalnom začepljenošću nosa, sekretom različitog intenziteta te u konačnici nelagodnim ili otežanim disanjem. U rjeđim slučajevima, kronično upaljena sluznica može dovesti do učestalih krvarenja iz nosa te razvoja polipa nosne sluznice.
Rinitis u trudnoći može imati nealergijsku i alergijsku podlogu. Premda nije potpuno jasno zbog čega do rinitisa dolazi češće za vrijeme trudnoće, dio istraživanja upućuje na to da se radi o utjecaju hormona. Tu najviše doprinose vrlo visoke količine novostvorenog progesterona, hormona koji čuva trudnoću u ranoj fazi. Njegova je kemijska struktura vrlo slična aldosteronu, hormonu nadbubrežne žlijezde koji je odgovoran za regulaciju tlaka i tjelesnih tekućina u tijelu, a kako je količina progesterona koji se stvara tijekom trudnoće izuzetno velika, “nehotice” se aktivira i mehanizam zadržavanja vode putem bubrega što uzrokuje lagano oticanje svih sluznica, pa i one u nosu. Tako se, u konačnici, povećava ukupni volumen krvi i tjelesnih tekućina kao i učestalost trudničkog nealergijskog rinitisa i to za čak 10 do 30 posto.
Kao adaptacija na trudnoću, već se u prvom tromjesečju u tijelu zadržava veća količina vode. U ovakvim uvjetima, simptomi trudničkog rinitisa lako su potaknuti jednim ili više alergena koji mogu biti sezonski, poput peludi i ambrozije, ili cjelogodišnji, kao što su kućna prašine, grinje i slično.
Pušenje, zbog brojnih potencijalnih alergena i iritirajućeg dima, također povećava učestalost rinitisa u trudnoći pa je prestanak pušenja za trudnica, ali i njihove partnere jedan od najboljih načina prevencije.
Ako se trudnica zarazi respiratornom infekcijom, razboli li se i plod?
Uzmemo li u obzir sve navedeno, uz ovako učinkovit i dobro razvijen obrambeni sustav nosne sluznice mala je vjerojatnost prodora mikroorganizama u krv i tjelesne tekućine. Ipak, ponekad svjedočimo ozbiljnijim i težim infekcijama koje su se proširile upravo iz sluznice nazofarinksa, gornjeg djela ždrijela tik iza nosa. Međutim, koliko god bile teške, te infekcije relativno rijetko uzrokuju infekciju ploda. Maternica je od prijenosa patogena uz sve navedeno zaštićena i svojim dodatnim barijerama – posteljicom i plodovim ovojima koji svojim imunološkim i neimunološkim barijerama još više izoliraju plod u razvoju.
Koji su benefiti uključivanja preparata na bazi morske vode u tretiranje infekcija tijekom trudnoće? Kako ih primjenjivati?
Redovito korištenje preparata na bazi morske vode može značajno smanjiti učinak okolišnih čimbenika i nametnika te pomoći u očuvanju zdravlja respiratornog sustava. Prednosti su višestruke – posve prirodan, nefarmakološki pristup zdravstvenim tegobama, pomoć u eliminacije viška sluzi, poboljšavanje disanja, smanjenje začepljenosti nosa i posljedice koje dolaze uz to, smanjenje upotrebe često korištenih lijekova poput antihistaminika, dekongestanta, antibiotika i kortikosteroida.
Važno je naglasiti da postoje razlike u sastavu i primjeni između izotonične i hipertonične otopine morske vode. Izotonične otopine morske vode imaju nižu koncentraciju soli od čiste morske vode i primjenjuju se za svakodnevno ispiranje i higijenu nosa.
Zbog visoke koncentracije soli, hipertonične otopine morske vode uklanjaju višak tekućine iz nosne sluznice, smanjuju njezino oticanje, djeluju kao prirodni dekongestiv i tako olakšavaju disanje. Iako precizni mehanizmi njezina povoljnog djelovanja nisu posve razjašnjeni, zna se da hipertonična otopina morske vode u spreju za nos odčepljuje nos koristeći osmotski tlak uz čiju se pomoć izvlači višak vode iz tkiva. Tako se smanjuje lokalna upala, “razrjeđuje” sluz i poboljšava sposobnost sluznice da mehanički – kašljanjem, kihanjem ili gutanjem – odstrani čestice koje se zadrže na sluzi. Svi ti mehanizmi u kombinaciji smanjuju oteknuće i začepljenost sluznice, čuvaju integritet i otpornost gornjih dišnih puteva, te sprečavaju širenje nametnika u niže i osjetljivije dijelove dišnog sustava.
Koja su vaša tri savjeta za trudnice održavanje nosa, sinusa i pluća zdravima ove zime?
Sve osobe, a posebno trudnice trebale bi se pridržavati nekoliko vrlo jednostavnih savjeta. Treba izbjegavati dugo sjedenje u suhom zraku i u zatvorenim prostorijama, izbjegavati i maksimalno se truditi smanjiti količinu alergena. Važno je provoditi što je više moguće vremena u laganim šetnjama na čistom zraku; čak i 10-20 minuta šetnje velik je pomak u prevenciji. Hidratacija je izuzetno bitna jer je rizik od dehidracije zimi zbog suhog, grijanog zraka prema nekim istraživanjima čak i veći nego ljeti. Preporučujem koristiti prirodne ovlaživače sluznice s izotoničnim otopinama morske vode kao prevenciju odnosno hipertoničnim otopinama morske vode u svim ostalim slučajevima kada je rinitis kompliciran infekcijom ili upalom.