Iako su mjere socijalnog distanciranja i nošenja maski, kao i vrhunac Covid-19 pandemije iza nas, ni aktualna hladna sezona, kao ni protekle dvije, nije nježna prema našem respiratornom sustavu, pogotovo onom dječjem.
Istraživanja pokazuju da su mjere prevencije uspostavljene tijekom pandemije, kao što su socijalno distanciranje i nošenje maski, ali i pojačana higijena ruku i nosa, pomogle u sprječavanju širenja virusa Covid-19, ali i svih ostalih respiratornih virusa. Kako je i procijenila studija, smanjena cirkulacija respiratornih virusa doprinijela je stvaranju slabijeg imuniteta kod dijela djece i time povećala mogućnost češćih i težih oboljenja od ozbiljnijih infekcija idućih sezona. S povratkom na radna mjesta, u škole i vrtiće, respiratorne infekcije među kojima su i sincicijski virus, gripa, ali i bakterijski streptokok, vratili su se u punoj snazi, a to potvrđuju i ovosezonski epidemiološki podaci iz čitave Europe, koji ukazuju na povećanu pojavu respiratornih bolesti kod djece. Takvom superširenju respiratornih infekcija u prilog idu i niže temperature. Naime, pojedina eksperimentalna istraživanja pokazuju da pad temperature na sluznici nosa od 5˚C uzrokovan pothlađivanjem uslijed izlaganja niskoj vanjskoj temperaturi uništi gotovo 50% antivirusne zaštite pa bi narodni naziv prehlada mogao biti i ovim istraživanjima znanstveno utemeljen.
Uslijed nepotpuno razvijenog imuniteta, djeca su još sklonija zarazama i zahvaljajući tipičnom dječjem ponašanju kao što je disanje na usta, bliski doticaj s potencijalno zaraženom djecom i predmetima. Upravo zato jačanje svijesti o važnosti brige za zdravlje ove je godine iznimno bitno: usvajanje jednostavnih higijenskih navika kao što su redovito pranje ruku, kao i pravilna prehrana, dovoljan unos vitamina D i redovita fizička aktivnost i dovoljno odmora igraju veliku ulogu u prevenciji respiratornih infekcija.
Zašto RSV i streptokok izazivaju toliko problema kod djece ove sezone? Kakve se infekcije liječe kod kuće i na koji način? Kada se treba konzultirati s liječnikom, a kada je vrijeme da se potraži medicinska pomoć? Najnovija saznanja o liječenju respiratornih infekcija za X-Lab – expert research hub JGL-a – analiziraju stručnjaci iz područja obiteljske medicine, dr. med. Anda Tomaš i mr. sc. Drago Paušek, dr. med., iz zagrebačke Ustanove za zdravstvenu skrb Audio.