5 KLJUČNIH ČINJENICA: MIKROPLASTIKA I ALERGIJE
Kako sve mikroplastika utječe na naš imunitet i razvoj alergija?
Još nedovoljno znamo o tome kako mikroplastika utječe na ljudsko zdravlje, no pretpostavljamo da bi čestice mikroplastike i nanoplastike u našem tijelu mogle biti inertne. Međutim, znamo i da određene kemikalije dodane u plastiku radi poboljšavanja njezinih svojstava, kao što je zloglasni bisfenol A, mogu biti opasne po ljudsko zdravlje. Mnoge od spomenutih kemikalija nisu dovoljno ispitane, no vrlo je vjerojatno da neke od njih mogu imati negativan učinak na naš imunitet, pa čak i na razvoj alergija.
U sklopu projekta Imptox pokušavamo odgovoriti upravo na to pitanje: istražujemo koji su mehanizmi djelovanja mikroplastike i nanoplastike na razvoj alergijskih bolesti, koji su izravni toksikološki učinci takvih čestica odnosno materijala od kojih su napravljene, a koji neizravni odnosno kako čestice MNP-a mogu mijenjati i usmjeravati imunološki odgovor našeg organizma.
Je li neka vrsta plastike posebno opasna kada je u pitanju razvoj alergija?
Već se mnogo pisalo o opasnostima takozvane “mekane plastike”, one za jednokratnu upotrebu, koja je i glavni generator plastičnog onečišćenja. Brzo se raspada u MNP, a s obzirom na brojnost čestica one mogu postati i nositelji raznih drugih onečišćivača od kojih neki izravno, a neki neizravno utječu na razvoj alergija.
Brine li nas više oblik ili veličina čestica mikroplastike i nanoplastike?
Na štetni učinak mikročestica i nanočestica plastike na ljudsko zdravlje više utječe veličina čestice nego njezin oblik. Očekivano je da manje čestice, one nanorazmjera, mogu lakše prodrijeti u tkiva i stanice te tako izazvati niz negativnih posljedica. Osim veličine čestice važan je i njezin kemijski sastav te agensi vezani na te čestice.
Kako bismo znali kakvu i koliku štetu mikročestice i nanočestice plastike mogu napraviti u ljudskom organizmu, prvo moramo otkriti gdje se sve čestice MNP-a uopće mogu nalaziti, kako one ulaze u naše tijelo, kako se ponašaju u određenim tkivima, koliko se zadržavaju u tijelu i sl.
Postoje li osobe koje su u povećanom riziku od razvoja alergija?
Naravno, određene skupine ljudi imaju povećani rizik za razvoj alergijskih bolesti, a i u većoj su opasnosti od negativnih učinaka mikroplastike i nanoplastike na njihovo zdravlje. Tu prije svega govorimo o djeci do 5 godina jer se u toj dobi imunološki sustav najintenzivnije modulira i gradi. Također, posebno su osjetljiva populacija i starije osobe i kronični bolesnici te osobe kojima je zbog osnovne bolesti narušen imunitet i one koje u obiteljskoj anamnezi već imaju alergijske bolesti. Isto tako, kod atopičnih osoba – onih koje su senzibilizirane na neke alergene, ali još uvijek nemaju simptome alergija – složen bi odnos između mikroplastike, okolišnih čimbenika i imuniteta mogao kasnije u životu dovesti do razvoja alergijskih bolesti.
Utječe li način ulaska mikroplastike u naš organizam na razvoj alergija?
S obzirom na saznanja da su čestice mikroplastike i nanoplastike svuda oko nas, i put njihova ulaska u naš organizam vjerojatno utječe na razvoj alergija. Znamo da alergeni iz okoliša uzrokuju alergijske reakcije u ciljnim organima – primjerice, inhalacijski alergeni primarno uzrokuju alergijske reakcije u dišnim putevima. Pretpostavljamo da je slično i s mikroplastikom. U sklopu još jednog europskog projekta u kojem sudjeluje istraživački tim iz Dječje bolnice Srebrnjak (Horizon EDIAQI), istražujemo upravo i kakvi su štetni učinci mikročestica i nanočestica plastike u zraku u zatvorenim prostorima na ljudsko zdravlje.